دسته‌ها
دربند

وکلای دربند

کیخسروی و شعله سعدی

ارجاع پرونده آرش کیخسروی و قاسم شعله‌سعدی به دادگاه تجدیدنظر

به گفته محمدحسین آقاسی پرونده این دو وکیل دادگستری که هر کدام به ۵ سال حبس محکوم شده‌اند برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شده است.

وکیل مدافع قاسم شعله‌سعدی با اعلام این خبر گفت که هنوز شعبه ۳۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران زمان رسیدگی به پرونده شعله‌سعدی و کیخسروی را تعیین نکرده است. این دو فعلاً با قرار وثیقه آزاد هستند.

 

صدور کیفرخواست در پرونده امیرسالار داودی

وحید مشگانی فراهانی، وکیل‌مدافع امیرسالار داودی، از صدور کیفرخواست پرونده موکلش با دو اتهام تبلیغ علیه نظام و  توهین به مقامات و ارجاع پرونده به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داد. به گفته آقای مشگانی، مطابق دستور قضایی آقای داودی از ملاقات با همسرش منع شده است.

 

مصطفی ترک همدانی

عفو مصطفی ترک همدانی در چهل‌سالگی انقلاب

مصطفی ترک همدانی که از ۱۴ بهمن برای اجرای حکم حبس خود در زندان اوین به‌سر می‌برد، روز ۲۵ بهمن‌ماه اعلام کرد با عفو رهبری از زندان آزاد شده ‌است.

او که وکیل بعضی کارگران تأمین اجتماعی بود، با شکایت سعید مرتضوی و به خاطر نام‌بردن از مرتضوی در مصاحبه‌ای پیش از قطعی شدن حکم پرونده، به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

 

محکومیت نسرین ستوده با حکم قاضی مقیسه

بنا بر آنچه از سوی رضا خندان، همسر نسرین ستوده، منتشر شده است، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب این وکیل دادگستری را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت موثر در گروهک غیرقانونی علیه نظام، تشویق به فساد و فحشاء و فراهم آوردن موجبات آن، اخلال در نظم و آسایش عمومی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و ظاهر شدن بدون حجاب شرعی جمعاً به ۳۳ سال حبس محکوم کرده است.

حکم بدوی به صورت غیابی صادر شده و در صورت قطعیت، مجازات اشد که ۱۲ سال حبس به اتهام «تشویق به فساد و فحشاء و فراهم آوردن موجبات آن» است، اجرا می‌شود.»

دسته‌ها
دربند

نسرین ستوده

نسرین ستوده وکیل دادگستری به ۵ سال حبس محکوم شده و هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد.

پیام درفشان وکیل مدافع نسرین ستوده اعلام کرد: نسرین ستوده دو پرونده مطرح در دادسرای امنیت داشته که یک پرونده مربوط به شکایت بازپرس دادسرای کاشان از اوست و پرونده دیگر نیز تحت عنوان اتهامی عضویت او در کمپین لگام(لغو گام به گام اعدام)تشکیل شده است. وکیل مدافع نسرین ستوده با اشاره به شکایت قبلی موکلش از قاضی به خاطر صدور حکم برخلاف کیفرخواست گفت: در پرونده ای که موکلم در حال حاضر بابت آن به صورت غیابی به ۵ سال حبس محکوم شده، قاضی خارج از کیفرخواست صادره، برای موکلم به اتهام جاسوسی ۵ سال حبس صادر کرده بود که نسسبت به این موضوع اعتراض کردیم و دادیار اجرای احکام دادسرای امنیت نیز به موضوع ایراد گرفت اما قاضی توجه نکرد.

وی اضافه کرد: نهایتاَ به خاطر صدور حکم خارج از کیفرخواست، از قاضی پرونده به دادسرای انتظامی قضات شکایت کردیم و پیرو این شکایت، قاضی پرونده را از اجرای احکام پس گرفت و حکم خود را در خصوص نوع اتهام موکل، اصلاح کرد. ستوده ۲۳ خرداد امسال به خاطر صدور حکم غیابی ۵ سال حبس بازداشت شد و هم اکنون در زندان به سر می‌برد. وی، چندی پیش از رئیس و معاون زندان اوین به خاطر ممنوع الملاقات کردنش به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرد که پس از این شکایت، دستور ممنوع الملاقاتی او لغو شد.(منبع خبر ایرنا)

دسته‌ها
دربند

آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی؛ محاکمه و آزادی به قید وثیقه

۱۱ آذرماه جلسه رسیدگی‌‌به پرونده آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب‌‌ به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد ابوذر نصراللهی وکیل آرش کیخسروی اظهار کرده است: موکلم‌‌ به اتهام اجتماع و تبانی‌‌ به ۵ سال و نیز‌‌ به اتهام فعالیت تبلیغی برضدّ نظام ‌‌به یک سال حبس محکوم شده است که یکی از این دو حکم اعمال می شود، وی افزود: ‌‌به رای اعتراض خواهیم کرد و امیدواریم دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را نقض کند. لازم‌‌ به ذکر است که قاسم شعله سعدی نیز‌‌ به همین مجازات­ها محکوم شده­است.

آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی ۲ وکیل دادگستری ۲۷ مردادماه سال جاری در پی حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی، ‌‌به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی بازداشت شدند.

روز ۱۳ آذرماه محمد حسین آقاسی وکیل قاسم شعله سعدی از آزادی موکلش با تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیونی و کفالت ۱۰۰ میلیونی خبر داد و آرش کیخسروی نیز در تاریخ ۲۰ آذرماه ۹۷ با تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیونی آزاد شد. (منبع خبر: ایسنا)

دسته‌ها
دربند

محمد نجفی؛ محاکمه و محکومیت در شازند و اراک

صبح دوشنبه ۵ آذرماه ۱۳۹۷ دادگاه محمد نجفی وکیل دادگستری در شعبه اول دادگاه انقلاب اراک تشکیل شد. ‌‌

پیام دُرفشان وکیل محمد نجفی، با بیان اینکه موکلش در زندان به سر می برد، افزود: پیشتر شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اراک، نجفی را در پرونده متهمان اعتراضات دی سال ۹۶، به اتهام فعالیت تبلیغی به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام، به یکسال حبس، بابت توهین به مقام معظم رهبری به دو سال حبس و به اتهام همکاری با دول متخاصم از طریق انتقال اخبار و اطلاعات از طریق مصاحبه به ۱۰ سال حبس محکوم کرده است که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در صورت قطعیت یافتن این حکم، مجازات اشد، یعنی ۱۰ سال حبس قابلیت اجرا دارد؛ البته نسبت به این حکم اعتراض کرده ایم تا پرونده در محاکم تجدیدنظر استان مرکزی مورد بررسی قرار گیرد.

این وکیل دادگستری افزود: چند هفته پیش هم در پرونده دیگری، شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند وی را به اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق درج مطالب در رسانه های مجازی به یکسال حبس تعزیری محکوم کرد.(منبع خبر: ایرنا)

دسته‌ها
دربند

عبدالفتاح سلطانی؛ آزادی مشروط پس از ۸ سال حبس

عبدالفتاح سلطانی در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ با قید آزادی مشروط از زندان آزاد شد. سلطانی پس از تحمل بیش از  8 سال از محکومیت حبس ۱۰ ساله خود از سوی دادگاه مشمول آزادی مشروط شده است.

سلطانی  13 مرداد برای شرکت در مراسم درگذشت ناگهانی دخترش به مرخصی رفته بود که این مرخصی ۴۰ روز ادامه یافت، با توجه به طولانی شدن مرخصی و همچنین اعلام وکلیش مبنی بر اینکه مسوولان قضایی نسبت به آزادی مشروط سلطانی قول مساعد داده اند، آزادی وی پس از بازگشت به زندان دور از انتظار نبود. (منبع خبر: ایرنا)

دسته‌ها
دربند

بازداشت امیرسالار داوودی؛ بدون روتوش

امیر سالار داوودی وکیل دادگستری روز ۲۹ آبان ۱۳۹۷ در محل کارش بازداشت شد. داوودی نزد وکلای دادگستری بیشتر با کانال تلگرامی «بدون روتوش» که در آن فعالانه به موضوعات صنفی وکلای می پرداخت شناخته شده است.

 به گفته وحید مشگانی فراهانی وکیل امیر سالار داوودی، این پرونده از سال گذشته در جریان بوده و  من سال گذشته در پرونده اعلام وکالت کردم. سال گذشته موکلم به اتهام توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام در دو دادسرا (دادسرای رسانه و امنیت) احضار شد با این وصف که آقای قاسم زاده بازپرس محترم شعبه دوم دادسرای رسانه طی تشریفاتی پرونده را  به دادسرای امنیت فرستاد و آن زمان پرونده ملغی شد و موکلم از سال گذشته مکرراً جهت بازجویی به دادسرا می‌رفت ولی ۲۹ آبان ضابطان او را در محل کارش بازداشت کردند.

وی با بیان اینکه  بازپرس پرونده حکم جلب را صادر کرده و بازداشت موکلم هم ناظر به این پرونده است، گفت:  اتهامات موکلم اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری است و قرار بازداشت یک ماهه برای موکلم صادر شده که  به این قرار بازداشت هم اعتراض نکرده است.

وی با بیان اینکه موکلم در بند ۲۴۱ اوین در بازداشت است، گفت: موکلم دو دسته فعالیت داشته است؛ یکی دفاع از متهمان سیاسی و امنیتی بوده که اقلیت‌های دینی و افراد سیاسی را در بر می‌گرفته و فعالیت دیگرش ناظر به فعالیت در یک صفحه تلگرامی و صفحه اینستاگرامش بوده است که در آنجا  نقطه نظرات سیاسی و اجتماعی خودش را اعلام می کرده است. (منبع خبر: ایسنا)