دسته‌ها
همایش اسکودا

همایش سی‌وسوم

فرزانه صفری ـ همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران را که دوبار در سال و هر بار به میزبانی یکی از کانون‌های وکلای دادگستری برگزار می‌شود، می‌توان مهم‌ترین رویداد حرفه‌ای جامعه وکلای ایران دانست.

سی‌وسومین همایش سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در ۲۲ و ۲۳ آبان و با حضور اعضای هیأت مدیره کانون‌های بیست‌و‌پنج‌گانه به میزبانی کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد در شهر شیراز برگزار شد. در این همایش، بر اساس محورهای از پیش تعیین‌شده بر سه موضوع حق دفاع مردم، مشارکت وکلا در مسائل حقوقی بین‌المللی کشور و ارتقا مشاوره و وکالت معاضدتی به شهروندان، تأکید و تلاش شد تا اتحاد و هماهنگی کانون‌های وکلای کشور در قامت لباس متحدالشکل وکالت به نمایش گذاشته شود.

از دیگر نکات جالب توجه در این مراسم شعرخوانی «هومان پارسا»، رئیس کانون وکلای میزبان بود که با ذکر گفتگوی چنار تنومند و کدوی مغرور از زبان «ناصر خسرو»، تعریضی به هجمه‌های اخیر علیه کانون‌های وکلا زد و توضیحاتی در این باب بیان کرد.

در این همایش انتخابات هیأت رئیسه اسکودا نیز برگزار شد که به ترتیب مرتضی شهبازی‌نیا، علی پزشکی، ابراهیم کیانی، امیرحسین سجادیه و حسین حجتی به سمت‌های رئیس، نائب رئیس اول و دوم و بازرس اصلی و علی‌البدل برای مدت دو سال انتخاب شدند.

رئیس پیشین و فعلی اتحادیه سراسری اسکودا در آیین گشایش همایش شیراز ضمن بیان این نکته که استقلال وکلا حق عامه است، بیان کرد: «در بخش حقوق ملت در قانون اساسی نیز این مورد به رسمیت شناخته شده است. حفظ استقلال کانون وکلا به خاطر ملت است نه وکلا و اقدامی بر خلاف آن اقدامی برخلاف امنیت ملی است که ما در مقابل آن دفاع می‌کنیم. ما سیاسی نیستیم اما منافع ملی برایمان مهم است.»

دکتر شهبازی‌نیا در مورد اتهام انحصارطلبی به کانون‌های وکلا نیز گفت: «وکلا را متهم می‌کنند به انحصار اما این بهانه‌ای برای ضربه زدن به استقلال است. مسئله، ظرفیت نیست. ما هرساله برای جذ وکیل آزمون برگزار کرده‌ایم. این چه انحصارگرایی‌ای است؟ ابتذالی که گریبان آموزش رشته حقوق را گرفته مشکل‌ساز شده است.»

این استاد دانشگاه در ادامه ضمن اشاره به این مطلب که نهاد وکالت دستاورد تاریخی و تکمیل‌کننده مشروطیت در ایران است، به انتقاد از اداره آیین‌نامه‌ای کشور پرداخت و افزود: «ما اداره آیین نامه‌ای قوه قضائیه را قبول نداریم و تا جایی که بتوانیم زیر بار نمی‌رویم. نباید مجلس را دور زد. نهاد وکالت در این زمینه نگرانی دارد و قوه قضائیه نگذارد جمعیت وکلا دلزده شوند. عزیزان به گونه‌ای رفتار کنند که بفهمیم همه در یک کشتی هستیم و همه یک مقصد داریم.»

ضعف اطلاع‌رسانی همایش سی‌وسوم را باید یک نقیصه شاخص آن دانست. علی‌رغم وعد‌ه‌ی خبررسانی لحظه به لحظه در وبسایت کانون وکلای دادگستری فارس، تنها به انتشار چند عکس در ساعات اولیه برگزاری همایش اکتفا شد. البته همچون ادوار گذشته از محتوا و مشروح مذاکرات مدیران نهاد وکالت در این دو روز هیچ خبری منتشر نشد و همایش نهایتاً به سیاق دوره‌های پیشین با صدور بیانیه پایانی به کار خود خاتمه داد.

بیانیه پایانی همایش سی‌وسوم

۱. اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ضمن تقدیر از تلاش‌های وکلای توانمند و مجرب در حفظ منافع ملی کشور در سال‌های اخیر که منجر به توفیق در دعاوی بین المللی گردیده است، همچنان خود را برای دفاع از حقوق ملت و منافع ملی در دعاوی بین المللی اعلام می‌نماید.

٢. کانون‌های وکلای دادگستری از دیرباز دسترسی آسان به عدالت قضایی را برای همه شهروندان از طریق ارائه خدمات گسترده معاضدتی و وکالت‌های تسخیری فراهم نموده و در تأمین حقوق دفاعی آنان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و معتقد است این تلاش‌ها در کاهش اطاله دادرسی، کاهش اشتباهات قضایی و حفظ حقوق شهروندی آثار غیر قابل انکار دارد.

٣. کانون‌های وکلای دادگستری با اعتقاد به حاکمیت قانون، قاعده‌گذاری آیین‌نامه‌ای را بر خلاف این سرمایه بزرگ حقوقی و ناقض صلاحیت قانونگذاری و موجب بی‌نظمی در نظام حقوقی می‌داند. لذا ضمن تأکید بر ضرورت مقابله با مفاسد اقتصادی و لزوم تقویت سلامت نظام اداری کشور، آمادگی کانون‌های وکلای دادگستری را در جهت ارتقای سلامت نظام اداری اعلام و بر رعایت قانون آیین دادرسی کیفری در فرآیند دادرسی تأکید می‌نماید.

۴. وجود کانون‌های وکلای دادگستری مستقل، یکی از سرمایه‌های بزرگ نظام‌های حقوقی است و آثار آن بر استقرار دموکراسی، توسعه ملی، سرمایه‌گذاری خارجی و اعتبار احکام صادره از دادگاه‌ها در مراجع بین‌المللی بر کسی پوشیده نیست. تضعیف این نهاد، سیاست نادرستی است که بر توسعه ملی کشور تأثیر خواهد گذاشت. کانون‌های وکلای دادگستری مخالفت جدی هجمه‌های با خط‌مشی و رویه‌های عملی اخیر که استقلال کانون‌های وکلا و حق دفاع مردم را نشانه گرفته است، از جمله تبلیغات رسانه‌ای سراسری بدون فرصت پاسخگویی، برگزاری آزمون خلاف قانون، جذب غیر قانونی وکیل و تأسیس و فعالیت مؤسسات حقوقی غیر مجاز اعلام می‌دارند. حفظ و توسعه نهادهای مدنی از لوازم ذاتی حاکمیت قانون بوده و هجمه‌های سازمان‌یافته به آن خصوصاً بر کانون وکلای دادگستری و وکیل دادگستری، غیر قابل پذیرش و مغایر با منافع ملی کشور است.

۵. کانون‌های وکلای دادگستری بر لزوم حذف تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که مغایر با قانون اساسی و حقوق دفاعی متهم است، تأکید نموده و همه وکلا را واجد صلاحیت اقدام برای دفاع از متهمین می‌دانند؛ زیرا انتخاب وکیل حق مردم بوده، ایجاد محدودیت در آن مغایر حقوق بنیادین مردم است.

۶. با توجه به تأکید ریاست محترم قوه قضاییه بر رعایت قانون‌مداری در فرآیند دادرسی، لزوم رعایت ماده واحده انتخاب وکیل توسط اصحاب دعوی، مصوب سال ۱۳۷۰ مجمع تشخیص مصلحت نظام و مصونیت و برخورداری از تأمینات شغلی وکلای دادگستری در مقام دفاع، به کلیه مراجع قضایی و مآلاً درخوست بازنگری در احکام محکومیت همکاران وکیل، مورد تقاضا است.

۷. هیأت عمومی ضمن تشکر از میزبانی کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویر احمد، کانون وکلای دادگستری اصفهان را میزبان همایش سی‌وچهارم تعیین می‌نماید.

حضور در حافظیه و گرفتن عکس یادگاری در پایان این نشست، یکی از معدود ابتکارات کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویر احمد در این دوره بود. حضوری که یادآور این ابیات از دیوان حافظ است:

چگونه دعوی وصلت کنم به جان که شده ا‌ست

تنم وکیل قضا و دلم ضمان فراق

به پای شوق گر این ره به سر شدی حافظ

به دست هجر ندادی کسی عنان فراق

 

دسته‌ها
همایش اسکودا

حذف و اضافه در دقایق پایانی

گزارش روند انتخابات هیأت مدیره اسکودا؛

سید صادق اردوبادی ـ انتخابات هیأت‌مدیره اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری در بیست و دومین روز از ماه آبان و در اولین روز نشست سراسری کانون‌های وکلا در شهر شیراز برگزار شد. انتخاباتی که در آن مرتضی شهبازی‌نیا موفق شد برای یک دوره دوساله دیگر ریاست اسکودا را عهده‌دار شود.

یکی از حاشیه‌های جالب توجه این انتخابات که به صورت الکترونیکی برگزار شد، انصراف برخی نامزدها و جایگزین شدن برخی دیگر تا روز انتخابات بود. اگرچه آخرین لیستی که توسط اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری منتشر شد، خبر از رقابت هفده نامزد از  یازده کانون وکلای دادگستری می‌داد، لیکن این لیست تا دقایقی پیش از برگزاری انتخابات دستخوش تغییر ‌شد و از هفده نفر یه چهارده نفر کاهش یافت.

از جمله این تغییرات کاندیداتوری لحظه آخری دکتر شهبازی‌نیا و دکتر پزشکی (نائب‌رئیس اسکودا) چند هفته پس از انتشار لیست نامزدهای انتخاباتی بود. بر این اساس مرتضی شهبازی‌نیا در روز ۱۸ آبان با ارسال نامه‌ای به علی پزشکی خبر از کاندیداتوری خود برای ریاست اسکودا داد. نامه‌ای که یک روز پیش از برگزاری انتخابات پاسخی متقابل یافت و علی پزشکی نیز در نامه‌ای به مرتضی شهبازی‌نیا نامزدی خود را برای کسب سمت نائب‌رئیسی اسکودا اعلام کرد.

گرچه در لیست اولیه اسامی نامزدها، نام دکتر علیرضا آذربایجانی، دکتر عباس کریمی و دکتر جعفر کوشا به چشم می‌خورد، دو تن از این سه حقوقدان برجسته تا پیش از آغاز انتخابات انصراف خود را اعلام کردند و رقابت نهایی میان دو نامزد (دکتر کوشا و دکتر شهبازی‌نیا) صورت گرفت.

نتیجه این مرحله از رقابت پیروزی رئیس فعلی اسکودا بود و دکتر شهبازی‌نیا با کسب ۹۵ رای از مجموع ۱۳۴ رأی ماخوذه برای یک دوره دو ساله دیگر به‌عنوان رییس اسکودا انتخاب شد.

اما روند انتخاب نواب رئیس و بازرسان اسکودا از حساسیت بیشتری برخوردار بود. در این دوره بر اساس آخرین آمار ارائه شده ۶ نفر برای انتخاب نایب‌رئیسی اول و دوم و ۶ نفر نیز برای احراز سمت بازرس اصلی و علی‌البدل این نهاد به رقابت با یکدیگر پراختند که در مرحله اول هیچ‌یک از داوطلبان نتوانستند حائز حداقل رأی لازم برای احراز این سمت‌ها شوند.

نهایتاً در دور دوم دکتر علی پزشکی به‌عنوان نایب‌رییس اول و ابراهیم کیانی به‌عنوان نایب رییس دوم اسکودا برگزیده شدند. همچنین از بین داوطلبان احراز سمت بازرسی نیز امیرحسین سجادیه به‌عنوان بازرس اصلی و حسین حجتی به‌عنوان بازرس علی‌البدل اسکودا از سوی رأی‌دهندگان انتخاب شدند.

گفتنی است دوره جدید هیأت رئیسه اسکودا از دی ماه شروع به کار خواهد نمود. دوره‌ای که تلاش وافر هیأت مدیره جهت حفظ استقلال و استیفای حقوق کانون‌های وکلا را می‌طلبد.

دسته‌ها
همایش اسکودا

همایش سی و یکم اسکودا در تبریز برگزار شد

حاشیه ها پررنگ تر از متن

سی و یکمین همایش اتحادیه سراسری کانون های ایران در روزهای ۲۳ و ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ به میزبانی کانون وکلای دادگستری آذرباجان شرقی در شهر تبریز برگزار شد.

همایش صبح روز ۲۳ آبان در مرکز همایش های بین المللی تبریز گشایش یافت و از ساعت ۱۷ همان روز در هتل پنج ستاره کایای تبریز ادامه یافت.

آنچه همایش سی و یکم را ویژه کرده بود، تحریم آن توسط کانون وکلای مرکز بود، هیات مدیره کانون وکلای مرکز تقریبا یک هفته پیش از برگزاری همایش در اقدامی بی سابقه با انتشار نامه ای خطاب به میزبان همایش رییس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی اعلام کرد که اعضای هیات مدیره این کانون «به نشانه اعتراض به عملکرد مدیریتی اتحادیه» در همایش شرکت نخواهند کرد، البته بعدا چند تن از اعضای هیات مدیره کانون وکلای مرکز به طور مستقل در همایش حضور یافتند.

 ویژگی دیگر همایش سی و یکم در دستور کار داشتن تغییر اساسنامه اسکودا بود، هرچند به طور رسمی جزئیات تغییر یا اصلاحات مورد نظر انتشار نیافته است ولی بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی منابع غیر رسمی مواد الحاقی با شماره های ۲۱ تا ۲۳ به اساسنامه اسکودا که ساز و کار خاصی را برای ایجاد التزام کانون های وکلا به مصوبات «هیات عمومی، شورای روسای کانون ها و شورای اجرایی» پیش بینی کرده بود به جهت تعارضی که با اصل استقلال کانون های وکلای دادگستری داشت، نگرانی هایی را ایجاد کرده بود که نهایتا نیز با پیشنهاد رئیس اسکودا و رای اکثریت هیات عمومی کلا از دستور کار خارج شد.

همایش نهایتا بعد از ظهر پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ با صدور بیانیه پایانی در ۸ بند به کار خود پایان داد.

دسته‌ها
همایش اسکودا

بیانیه پایانی همایش تبریز

خروجی خردجمعی مدیران جامعه وکالت کشور

 هیات عمومی اسکودا غروب پنج شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ با انتشار بیاینه پایانی ۸ ماده ای کار خود در همایش سی و یکم را در شهر تبریز خاتمه داد.

بیانیه پایانی همایش همان طور که در صدر آن اشاره شده است «پس از مذاکره و تبادل نظر مجمع عمومی در خصوص نیازها و چالش های موجود» تنظیم و منتشر شده است، و به نوعی باید آن را چکیده تبادل نظر و تدبیر بیش از ۱۵۰ نفر از مدیران جامعه وکالت کشور دانست، با این حال این بیانیه – مشابه بیانیه های همایش های اخیر- فاقد استحکام و قوتی است که بتوان آن را به عنوان یک سند راهبردی برای جامعه وکالت کشور تصور کرد.

طبق بند الف مادۀ ۹ اساسنامه اسکودا وظیفه هیات عمومی «تعیین خط مشی کلی و سیاست های اصلی اسکودا» است، که اسکودا خود دارای وظایف و اهداف گسترده ای از حفظ و حراستِ استقلال نهاد وکالت تا تعامل با قوای سه گانه و سازمان های داخلی و بین المللی است، بر همین اساس بیانیه پایانی همایش هیات عمومی باید در مقام سند راهبردی وکالت کشور دارای ویژگی‌ها و وزن قابل قبولی باشد.

بیانیه پایانی همایش سی و یکم اسکودا به این شرح است:

بیانیه پایانی سی و یکمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

بسم الله الرحمن الرحمیم

سی و یکمین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در مورخه ۲۳ و ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۷ به میزبانی کانون محترم آذربایجان شرقی در تبریز تشکیل و پس از مذاکره و تبادل نظر مجمع عمومی در خصوص نیازها و چالش های موجود بیانیه پایانی همایش به شرح ذیل اعلام گردید.

۱. اتحادیه ضمن اظهار خشنودی از پیروزی تیم حقوقی ایران در دعوای مطروحه در دیوان بین المللی دادگستری، تحریم های نامشروع و اقدامات مغایر با مقررات بین المللی ایالات متحده امریکا علیه کشور و ملت ایران را که به ویژه در مواردی نظیر غذا و دارو با اصول حقوق بشر در تعارض است محکوم می­ کند و آمادگی کانون های وکلای دادگستری را برای احقاق حقوق مسلم و مشروع ملت ایران در مراجع بین الملی اعلام می دارد.

۲.  کانونهای وکلای سراسر کشور کماکان بر مغایرت تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری با قانون اساسی و حق دفاع آزادانه تاکید می کند و بر حذف تبصره مذکور اصرار دارد.

۳. کانونهای وکلای سراسری کشور ضمن تایید دیدگاه ها و بیانات مقامات رسمی حاضر در آیین گشایش همایش تبریز مبنی بر حمایت و صیانت از استقلال نهاد وکالت بر صلاحیت ویژه کانونهای وکلای دادگستری، جهت تببین و تدوین اصلاحات مورد نیاز در قوانین موجود تاکید می نماید و مخالفت خود را با هر گونه اقدامی که مغایر استقلال کانون وکلا و مآلاً منافی مصالح ملی شهروندان است اعلام می دارد.

۴. اتحادیه ضمن اعتراض به شیوه برخورد نامناسب با وکلای دادگستری در بند از قوه محترم قضاییه انتظار دارد نسبت به بازنگری در پرونده همکاران مذکور که ادامه بازداشت آنها مغایر با اصل آزادی بیان، مصونیت حرفه ای و حقوق شهروندی مصرح در قانون اساسی است اقدام نماید.

۵. نظر به کثرت روز افزون جمعیت وکلای دادگستری و جذب همه ساله دانش آموختگان حقوق در کانون های وکلا که موازنه ظرفیت و اشتغال را بر هم زده و موجب مضیقه و محدودیت های شدید مالی، معیشتی وکلا به‌ویژه همکاران جوان بر سیاستگذاری مناسب از جمله الزامی شدن وکالت در تمامی دعاوی و استفاده دستگاه اجرایی و نهاد های عمومی از خدمات وکلای دادگستری تاکید می نماید.

۶. نظر به اینکه برابر اصل ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تأمین اجتماعی نظیر خدمات درمانی و حمایتی در موارد از کار افتادگی و حوادث حرفه ای و … از وظایف دولت است و این خدمات باید از محل درآمد های عمومی تأمین گردد و نظر به خدمات عمومی وکلای دادگستری به جامعه و اینکه درآمدهای معمول و موجود کانونهای وکلا تکافوی تأمین خدمات درمانی و حمایتی مذکور را ندارد، اهتمام به این امر مهم از سوی دولت محترم مورد درخواست می باشد.

۷. کانونهای وکلای دادگستری سراسر کشور اعتراض شدید خود را نسبت به پذیرش بی رویه و غیر استاندارد دانشجویان رشته حقوق در دانشگاه ها و مراکز آموزشی فاقد کیفیت عمومی اعلام می دارد و از مقامات متولی و متصدی امر درخواست دارد از ادامه این روند جلوگیری نماید.

۸. اتحادیه همواره بر ضرورت حفظ اتحاد و انسجام کانونهای وکلا تاکید می نماید و در این برهه حساس نیز همه همکاران را به حفظ این اصل ضروری و حیاتی دعوت می نماید.

این بیانیه در ۸ بند به تصویب مجمع عمومی کانونهای وکلای سراسر کشور رسید و مجمع ضمن قدردانی از میزبانی مهربانانه کانون کهن آذربایجان شرقی محل برگزاری همایش اردیبهشت ۹۸ اتحادیه را شهر یزد به میزبانی کانون وکلای دادگستری یزد تعیین و اعلام نمود.

دسته‌ها
همایش اسکودا

تحریم تبریز، حاشیه پررنگ همایش سی و یکم

اعلام عدم حضور اعضای هیات مدیره کانون وکلای مرکز در همایش اسکودا

اعلام عدم حضور اعضای هیات مدیره کانون وکلای مرکز در شهر تبریز برای شرکت در همایش اسکودا اتفاقی بی سابقه بود که حواشی زیادی تولید کرد.

این تصمیم عجیب با انتشار نامه ای به تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۷ با امضای دکتر عیسی امینی رییس کانون وکلای مرکز خطاب به حسن عظیم‌زاده رییس کانون وکلای آذربایجان شرقی که میزبان همایش سی و یکم بود اعلام شد.

در این نامه ضمن عذرخواهی از میزبان همایش به جهت عدم حضور، آمده بود که با تصویب اکثریت اعضای هیات مدیره تصمیم گرفته شده است اعضای هیات مدیره کانون وکلای مرکز «به نشانه اعتراض به عملکرد مدیریتی اتحادیه» در همایش پیش رو شرکت نخواهند کرد. 

علت این تصمیم «موازی کاری در انجام وظایف اسکودا با کانون مرکز»، «نارضایتی از عملکرد اتحادیه در دوره پیش رو» و «عدم توجه به پیشنهاد اعضای هیات مدیره کانون مرکز در اجلاس قبلی مبنی بر برگزاری این اجلاس پر هزینه به صورت سالی یک بار» اعلام شده است.

پیشنهاد بررسی و تصویب عدم شرکت در همایش اسکودا از سوی برخی اعضای هیات مدیره دوره سی‌اُم کانون وکلای دادگستری مرکز مطرح شده و در جلسه تشکیل‌شده، آقایان حسین‌آبادی و حجتی و آقایی و خانم ارفع‌نیا علی‌رغم مخالفت با مصوبه، در رأی‌گیری شرکت نکردند و مصوبه مذکور با ۷ رأی موافق و ۱ رأی ممتنع به تصویب رسیده است.

سیدمهدی حجتی در تشریح علت شرکت نکردن در رأی‌گیری برای این مصوبه چنین نوشت: «هیأت عمومی اتحادیه مرکب از اعضاء اصلی هیأت های مدیره کانون‌هاست که این اعضاء به اعتبار عضویتشان در هیأت‌های مدیره کانون‌ها که منبعث از آراء وکلاست، حق شرکت در این اجلاس و حق رأی دارند نه به اعتبار نمایندگی از کانون متبوع خویش و بدین ترتیب، همچنانکه بعض از اعضاء هیأت مدیره یک کانون نمی‌تواند عضو یا اعضاء دیگر را مجبور و مکلف نماید که مثلاً در انتخاب رئیس اتحادیه به جای x به y  رأی دهند به همان ترتیب نیز نمی‌توانند در اراده آزاد اعضای دیگر هیأت مدیره دخالت و ایشان را از شرکت در اجلاسی که حضور در آن و اعلام رأی، حق هر یک از ایشان است باز دارند؛ از این رو علت عدم شرکت در رأی‌گیری اخیر، عدم امکان به رأی‌گذاری این موضوع و تبدیل آن به مصوبه بوده است.»

علی رغم این تصمیم هیات مدیره کانون وکلای مرکز بنابر تصاویر انتشاریافته از سوی روابط‌عمومی کانون وکلای آذربایجان شرقی، چند تن از اعضای هیئت‌مدیره کانون مرکز (دکتر امیر حسین‌آبادی، دکتر بهشید ارفع‌نیا، دکتر کامران آقایی، سید مهدی حجتی، سعید باقری و دکتر میترا ضرابی) در مراسم گشایش همایش حضور یافتند، و آقای سیدمهدی حجتی در انتخاب هیات رئیسه مجمع عمومی به عنوان ناظر انتخاب شد.

در چهلمین جلسه هیات مدیره کانون وکلای مرکز که در تاریخ ۱/۸/۱۳۹۷ تشکیل شده است بحث هایی در موضوع تعامل با اسکودا انجام شده است، هنوز صورتجلسات بعدی هیات مدیره کانون مرکز منتشر نشده است تا بدانیم اعضای هیات مدیره در موقع تصویب نامه تحریم همایش اسکودا چه نظراتی داشته اند.

با این حال اظهار نظرات اعضای هیات مدیره در جلسه چهلم بیانگر برخی دیدگاه های منتهی به این تصمیم گیری است:

دکتر عیسی امینی (رییس کانون وکلای مرکز):

«عرض کرده بودم احتمالا من و نواب محترم در جلسه آبان‌ماه اسکودا شرکت نخواهیم کرد. دلیلش این است که گفتیم برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها سالى یک مرتبه همایش کافى است ولی به رای نگذاشتند و سالها حرف کانون مرکز را تجاهل می‌کنند. با وزیر به کمیسیون قضایی می روند و ما خبر نداریم. آموزش را موازی کاری می‌کنند،IBA   می رویم و به طور ناگهانی در آنجا می فهمیم رییس IBA  بدون اطلاع به ما دعوت شده اند اما نمایندگان اجرایی و هیات رییسه خود اسکودا خبر نداشتند و ما هم خبر نداشتیم. موازی کاری به ریختن آبروی کانون منجر می شود و پنهان کاری می شود، یا ملاقات هایی صورت می گیرد که با وجود حساسیت ما، نمایندگان ما جناب آقای ثابت قدم و دکتر مالکی بی اطلاع اند .باید بدانیم از هزینه ای که این سفر بر جامعه وکالت تحمیل می کند چه بدست می آوریم.

بقیه مواد را بخوانید و ببینید که باید فقط به دنبال رد اساسنامه ای برویم که ذاتا مردود است. در واقع با این هزینه ها و تجملات برای رفتن به نقطه صفر، می‌رویم. در اساسنامه آمده است که اسکودا مرجع حل اختلاف بین کانون ها باشد و تصمیم بگیرد. یعنی چه؟ از استقلال کانون ها و آن هم کانون مرکزچه می‌ماند؟ این مهمانی ها یکبار در سال قابل تحمل است، بیش از این قابل تحمل نیست. حتی سوال نمی‌کنید چرا اصلاح بند چ ماده ٨٨ با این تسامح و پنهان کاری‌ها و آن هم بی سروصدا در مجلس رد شد و باز باید آزمون مشاوران برگزار شود. ما باید تلاش کنیم با رایزنی با مدیران محترم کانون ها، راهی پیدا کنیم که اتحادیه در راستای اتحاد و حل مشکلات  گام بر دارد. با مهمانی رفتن و خرج های کلان بر جامعه وکالت به کجا مى رسیم؟»

دکتر امیر حسین‌آبادی (رییس سابق کانون وکلای مرکز):

«جای تأسف است که از ابتدای این دوره رییس کانون در مقابل اتحادیه موضعی گرفته است که نه تنها اتحادی میان وکلا صورت نمی گیرد بلکه موجب نفاق و تفرقه است. تصوراتی که در ذهن ایشان است به صورت واقعیت مطرح می‌کنند و این برای حرفه وکالت بسیار مضر و زیان آور است. به ایشان توصیه می شود که در رفتار و گفتار خود تجدیدنظر کنند. در وضعیتی که کانون ها قرار دارند ما بیشتر نیاز به اتحاد داریم. برای این نفاق و جدایی و مسائلی که مطرح می شود در آینده باید جوابگو باشید.»

دکتر محمدرضا پاسبان:

«عرض کردم این واقعیتی است که انگیزه تشکیل اتحادیه چیست؟ دیوار از اول کج گذاشته شد. اتفاقاتی که در انتخابات افتاد و جدایی را تشدید کرد، قابل انکار نیست. ما در شورای اجرایی اتحادیه شرکت کردیم. فرمی دادند به عنوان پیشنهاد اصلاح اساسنامه که باید این را از قبل به ما می دادند. به همه کانون ها از قبل داده بودند اما به ما نداده بودند، این ایرادات است. بخشی از آن، شیطنت افراد است. بخشی هم بی توجهی است. من معتقدم این کمیسیون هایی که الان وجود دارد، باید جمع شود.»

دکتر میترا ضرابی:

«تحریم کردن و نرفتن در شأن ما نیست. ما همانجا می توانیم اگر اعتراضی داریم بیان کنیم. اهانتی به کانون مرکز شود من سرتاپا می ایستم اما بگذارید که حضور به هم رسانیم تا نتیجه را ببینیم.»

سعید باقری:

«من معتقدم هرگونه درگیری و ایجاد هزینه برای کانون مرکز در شرایطی که مشکلات مهمتری داریم کاملا مخالف با مصالح کانون است. شما مرتبا ایراد به انتخابات اسکودا وارد می کنید، اگر معتقدید که خلاف صورت گرفته است، اقدام کنید. اگر نتیجه انتخابات را پذیرفتید، پس بگذارید کارشان را انجام دهند. نباید دیگران را تخطئه کنید. کار درستی نیست. باید حرف آنها را بشنوید. یک طرفه سخن گفتن، خلاف اصول دموکراتیک است. باید به آراء کانون ها احترام بگذارید. در غیاب، اینهمه هجمه می کنید چرا اجازه نمی دهید کسی را دعوت کنید تا توضیح دهد.

به نظر من از نتیجه انتخابات اسکودا نگران و ناراحت هستید و اگر غیر از این رقم می خورد، حتما نظرات و مواضع متفاوت بود. به عنوان عضو کوچکی از کانون مرکز استدعا دارم از اعمال سلایق جناحی و شخصی در تصمیمات خودداری شود.»

شرح کامل مذاکرات منتشر شده از چهلمین جلسه هیات مدیره کانون وکلای مرکز را می توانید در وبسایت این کانون بخوانید.